Trądzik – Jak się przed nim skutecznie ustrzec

Prawdziwa zmora nie tylko nastolatków, ale także i na przykład kobiet po 30 roku życia. Trądzik to mało estetyczne wypryski skórne, z którymi ciężko poradzić sobie samemu, jak i nie do końca w niektórych przypadkach znane są procesy jego powstawania.

O ile u nastolatków trądzik, powstaje najczęściej z powodu gwałtownego wydzielania hormonów płciowych, o tyle powody występowania trądziku u osób dorosłych, nie są dla lekarzy już tak oczywiste. Przypuszcza się, że winnym powstawania trądziku może być stres, zaburzenia hormonalne, lub predyspozycje genetyczne. Ważną informacją jest też to, że jeżeli mamy skłonność do powstawania trądziku, należy przeciwdziałać mu i leczyć jak najszybciej, żeby nie dopuścić do powstawania blizn i przebarwień, bardzo trudnych do usunięcia.

Trądzik powstaje w momencie, kiedy dochodzi do zwiększonego rogowacenia ujść gruczołów łojowych i dochodzi do powstawania tak zwanego zaskórnika, który staje się idealną pożywką dla bakterii, które uwalniają duże ilości kwasów tłuszczowych, podrażniają skórę i wywołują stan zapalny. Zauważa się, że często dochodzi do jego powstawania już w ciągu 24 godzin od na przykład silnego stresu, czy zmęczenia organizmu.

Jeżeli mamy skłonności do powstawania trądziku używajmy szerokiej gamy kosmetyków, przeznaczonej właśnie do cery trądzikowej, żele oczyszczające, kremy, emulsje redukujące poziom wydzielanego łoju. Punktowo do zaleczenia miejsc, w którym powstaje trądzik możemy używać żeli z kwasami owocowymi. Wbrew pozorom olejek arganowy, mimo tego, że jest olejkiem nie jest tłusty, za to, doskonale nawilża skórę i łagodzi zmiany trądzikowe. Jeżeli posiadamy drobne zaskórniki, możemy starać się je delikatnie usunąć, jednak nie poprzez wyciskać ich na siłę, sugerowane jest najpierw rozpulchnienie skóry, najlepiej poprzez parówkę z rumianku, następnie delikatne usunięcie zaskórniaka, po czym użyć środka dezynfekującego, najlepiej spirytusu.

Produkt polecany: Północne mydło – detox do twarzy marki Natura Siberica

Stosowanie kosmetyków do makijażu nie jest niewskazane na skórze, na której pojawia się trądzik, warto jednak uważnie dobierać pudry czy podkłady. Sprawdzają się kosmetyki naturalne, które powstałe z drobno zmielonych składników naturalnych, nie zatykają ujścia porów. Należy tu jednak regularnie pamiętać o myciu i czyszczeniu, pędzla czy gąbeczki, w przeciwnym razie stworzymy bakteriom doskonałe środowisko do ich rozwoju.

mydło detox Natura SibericaO ile przy dużych zmianach trądzików nie jest wskazane używanie peelingów, o tyle, gdy mamy skłonność do trądziku, ale nie mamy silnych zmian zapalnych, warto od czasu do czasu, nałożyć na twarz peeling enzymatyczny, najlepiej zawierający kwasy owocowe. Jest też możliwość wykonania w gabinetach kosmetycznych specjalnych peelingów do cery trądzikowej.

Skóra trądzikowa, potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Sięgając po kremy czy sera, dokładnie przeczytajmy skład, doskonale sprawdzają się kosmetyki naturalne, zawierające wyciągi z pokrzywy czy tymianku, gdyż w przeciwieństwie do sztucznych związków chemicznych, nie podrażniają one skóry i nie zatykają porów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *